Dzisiaj jest Poniedziałek. 22 lipca 2019.
Imieniny obchodzą Maria, Magdalena, Wawrzyniec.

Od Strażaka do Dowódcy JRG

Bryg. inż. Andrzej Marczak – Dowódca JRG w Sieradzu przeszedł z dniem 31.01.2016 w stan spoczynku. Jest on przedstawicielem tej niewielkiej grupy oficerów, która swoja karierę rozpoczynała od szeregowego strażaka pnąc się przez lata w górę. Swoją służbę o ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 01 listopada 1987 roku w Zawodowej Straży Pożarnej w Sieradzu jako przodownik roty, a następnie został mianowany na stanowisko szefa zmiany. W roku 1991 ukończył naukę w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu a w 1992 roku został mianowany na stanowisko specjalisty w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. W 1993 roku przeniesiony został do pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, gdzie przez lata zajmował takie stanowiska jak: instruktor, dyżurny operacyjny oraz starszy oficer. Służbę tą pełnił do 31 grudnia 1999 roku, kiedy został mianowany na stanowisko dowódcy zmiany Komendzie Powiatowej PSP w Sieradzu. Następnie 16 października 2003 roku Komendant Powiatowy PSP powierzył mu stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, a 01 października 2006 roku zostaje mianowany Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, którą kierował do dnia dzisiejszego.
Brał udział w setkach akcji ratowniczo-gaśniczych z których warto dziś wymienić chociażby takie jak:
pożar lasu w Kuźni Raciborskiej (1992 r.)
-pożar zakładu produkcyjnego Szarpol (w 2002r. oraz w 2012 r.)
- podnoszenie korony wałów na rzece Warta (2010 r.)
-pożar kamienicy na ul. Zamkowej w Sieradzu (2006r.)
- pożar zakładu produkującego PELLET w Błaszkach (2016 r.)
Oprócz codziennego kierowania dużym zasobem ludzkim, jakim jest ponad 70 osobowa załoga Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej bryg. Andrzej Marczak był powołany na nieetatową funkcję dowódcy Kompanii Gaśniczej w Łódzkiej Brygadzie Odwodowej.
W latach 2009 i 2015 bryg. Andrzej Marczak został laureatem nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego STRAŻAK ROKU w kategorii „Lider wśród prowadzących szkolenia dla Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Dowodzenie jednostką ratowniczo-gaśniczą to nie tylko chwile przy akcjach ratowniczych. To także codzienne zmaganie się z rzeczywistością koszarowego życia. To łagodzenie napięć i sporów wśród podwładnych, to dbanie o atmosferę i etykę służby. To nowe racjonalizatorskie pomysły usprawniające służbę, których nigdy brygadierowi Andrzejowi Marczakowi nie brakowało. To czasem dobra rada, którą zawsze służył młodszym kolegom i koleżankom. Będzie nam tego brakowało Panie Brygadierze.