Dzisiaj jest Poniedziałek. 9 grudnia 2019.
Imieniny obchodzą Aneta, Wiesław, Leokadia.

Manewry KSRG 2013

Manewry KSRG 2013

 

Tegoroczne manewry ratownicze jednostek OSP powiatu sieradzkiego włączonych do KSRG odbyły się w sobotę 26go października na terenie poligonu KPPSP w Sieradzu.

            Przydzielone zadania podzielone były na cztery epizody i poszczególne zastępy musiały zmierzyć się z każdym z nich. Epizody były dosyć nietypowe i zmuszały ratowników. do myślenia. Oto one:

  1. Wypadek drogowy (3 osoby poszkodowane ). Należało ocenić sytuację i udzielić poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  2. stanowisko do cięcia drewna. Należało prawidłowo i zgodnie z zasadami BHP użyć pilarki do drewna. Ocenie podlegało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przygotowanie i praca pilarza oraz stan techniczny i konserwacja pilarki.
  3. „człowiek w studni” – w założeniu ćwiczenia poszkodowany przez chwilę miał kontakt z ratownikami po czym tracił przytomność. Należało ewakuować poszkodowanego ze studni przy użyciu dostępnego sprzętu.
  4. samobójca na wieży kościoła – zadaniem było nawiązać kontakt i przeprowadzić próbę negocjacji za wszelką cenę odwlekając i przeciągając czas do momentu przybycia profesjonalnego negocjatora.

 

W ocenie samych ćwiczących ćwiczenia były ciekawe, choć nie wszystkie zastępy wyszły z ćwiczeń obronną ręką. Rozjemcy znaleźli cały szereg nieprawidłowości. Niepokoi zwłaszcza poziom udzielania KPP przez druhów. To tylko utwierdza organizatorów iż takie ćwiczenia są potrzebne. O tych którzy się nie popisali pisać nie będziemy ale chwalić najlepszych trzeb, .a zatem gdyby pokusić się o wytypowanie najlepszych to okazali się nimi druhowie z Goszczanowa, Złoczewa, Klonowej i Charłupii Małej. Te cztery jednostki (kolejność przypadkowa) wyróżniły się na tle pozostałych swoimi umiejętnościami. Gratulujemy!