Dzisiaj jest Środa. 11 grudnia 2019.
Imieniny obchodzą Waldemar, Damazy.

Ćwiczenia „Łódzkie 2013”

Ćwiczenia „Łódzkie 2013”

Takich ilości czerwonych wozów bojowych nasze ulice jeszcze nie widziały. W dniach 1-3 października na terenie województwa łódzkiego a dokładnie powiatów sieradzkiego i poddębickiego zostały przeprowadzone międzywojewódzkie ćwiczenia ratownicze „ŁÓDZKIE 2013”

Motywem przewodnich ćwiczeń była powódź. Manewry obfitowały w szereg epizodów ratowniczych a na miejsce ich rozgrywania wybrano okolice zbiornika Jeziorsko. Do naszego regionu zjechały kompanie Centralnego Odwodu Operacyjnego z trzech województw – śląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz siły naszego województwa. Organizatorem ćwiczeń był Łódzki Komendant Wojewódzki. Gospodarzem obozowiska była Komenda Powiatowa PSP w Sieradzu. Było to największe od lat logistyczne wyzwanie dla naszej komendy. Na naszym terenie stacjonowały kompanie biorące udział w epizodach. Powstało miasteczko ratownicze. Stanęły pneumatyczne namioty sypialne, kontenery sanitarne, kuchnie polowe, toalety a na placu zaparkowanych było kilkadziesiąt wozów bojowych i łodzi z całego kraju. W działaniach wzięło udział kilkuset ratowników których zadania to między innymi:

- budowa wałów z worków z piasku

- ewakuacja osób z zalanych terenów

- ewakuacja poszkodowanych z zatopionego samochodu

- podwyższanie korony wałów przy użyciu zapór Rubena

Nad koordynacją działań czuwał sztab powołany przez kierującego działaniami ratowniczymi Zastępcę Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Mariusza Koniecznego. Ćwiczenia były obserwowane i oceniane przez grupę rozjemców wyznaczonych przez Komendę Główną PSP. Manewry pokazały ogromny potencjał sił i środków jakie zostały zadysponowane do ćwiczeń ale też pokazały jak wielkim wyzwaniem jest sprawne kierowanie tak dużymi zasobami ratowniczymi w czasie ewentualnych działań ratowniczych. Wnioski z ćwiczeń pomogą rozwiązać wiele problemów i podnieść efektywność dowodzenia siłami Centralnego Odwodu Operacyjnego.